אמוניה בעולם

כיצד משתמשים באמוניה ברחבי העולם – ומהן המגמות העולמיות שצפויות להגיע גם לישראל, ולהפוך את העולם לירוק יותר?

אמוניה היא אחד מחומרי הגלם הנצרכים ביותר בעולם: כ- 170 מיליון טונות של גז אמוניה מופקים מדי שנה. וזו רק ההתחלה, מכיוון שהגידול המואץ באוכלוסייה (שצפויה עפ"י האו"ם למנות בשנת 2030 כ- 8.6 מיליארד איש) והביקוש הגובר למזון, צפויים להגדיל עוד יותר את הביקושים לאמוניה ברחבי העולם. האמוניה ברחבי העולם משמשת ברובה את ענף המזון והחקלאות, לצד מגוון תעשיות נוספות דוגמת תעשיית התרופות והקירור.

מי יבואנית האמוניה הגדולה בעולם? ואיפה נמצאת ישראל?

יבואנית האמוניה הגדולה בעולם היא הודו, המייבאת אמוניה בשווי של 1.4 מיליארד דולר בשנה (נכון לשנת 2018). אחריה מגיעה ארה"ב, המייבאת בשווי של כמיליארד דולר בשנה ואחריה דרום קוריאה (כ-550 מיליון דולר). נכון לשנת 2018, ישראל ייבאה אמוניה בשווי של כ-27 מיליון דולר, כמות זניחה לעומת מדינות אחרות המשנעות מיליוני טון אמוניה בשנה. 

מקור

איך האמוניה מגיעה ליעדה?

עפ"י ההערכות, פועלים ב- 80 מדינות ברחבי העולם כ- 550 מפעלים לייצור אמוניה, המפיקים בקירוב כ- 170 מיליון טון של אמוניה מדי שנה. רבים מהמפעלים נחשבים לגדולים, וביכולתם לייצר מדי יום 3,000 טון אמוניה. במקרים רבים, המפעלים ומכלי האחסון פועלים במרכזי הערים, תוך נקיטת אמצעי הזהירות הדרושים. לשם המחשה, מכלי אחסון אמוניה בערים דוגמת טמפה ומרדוסיה בארצות הברית, מצויים במרחק של 2-2.5 ק"מ משכונות המגורים. ברוטרדם, הולנד, מצוי מכל האחסון במרחק של פחות מ 1.5 ק"מ מבתי מגורים ובעיר זאנג'יאנג השוכנת בסין, מצוי מיכל האחסון במרחק של פחות מקילומטר מבתי מגורים.

איך האמוניה בעולם מגיעה מהמפעלים ליעדיה השונים? נכון להיום, כ- 90% מהסחר הבינלאומי מתבצע בעזרת אוניות. רוב הסחורות מגיעות ליעדן דרך הים, וכך גם האמוניה. ביבשה, שינוע האמוניה מתבצע באמצעות מכליות, קרונות רכבת ואיזוטנקים – מכולות ייעודיות להובלת נוזלים המשמשים לתעשיות השונות. הודות לנקיטת אמצעי הבטיחות הדרושים, מתאפשרת העברה ימית ויבשתית בטוחה של מיליוני טונות אמוניה בשנה מסביב לגלובוס.

שימוש ירוק באמוניה: מגמות עולמיות

אמוניה היא מולקולה הבנויה מאטום אחד של חנקן ושלושה אטומי מימן. השיעור היחסי הגדול של מימן במולקולת האמוניה מאפשר להשתמש בה כמקור אנרגיה, כך שבתהליך יצור האנרגיה נוצרים חנקן ומים בלבד, בעוד בתהליך הפקת אנרגיה מדלקים פוסיליים, כמו פחם, נפט, גז טבעי אשר מהווים מקור אנרגיה עיקרי בישראל ובעולם, נפלטים לסביבה גזים רעילים וגזי חממה. גזי חממה כוללים קבוצה של גזים שונים, וביניהם גז פחמן דו חמצני המתקבל בשריפת הדלק.

אחד "היעדים הירוקים" שנקבעו בוועידת פריס 2015 ע"י הוועידה המסדרת של האו"ם בנושא שינויי אקלים הוא דה-קרבוניזציה של תהליך יצירת האנרגיה, זאת אומרת מעבר לדלקים דלי פחמן ליצירת אנרגיה כגון אמוניה. כחלק ממגמה זו, פרסם בית הנבחרים האמריקאי בתחילת שנת 2020 מסמך המגדיר אמוניה כדלק דל פחמן, כחלק מהרצון להגיע ליעד של אפס פליטות גזי חממה לפני שנת 2050.

חלקה של האמוניה במאמץ העולמי לצמצום גזי החממה

תחבורה מבוססת מימן

ניתן להפיק אנרגיה ישירות מבעירה של אמוניה. אנרגיה זו ניתן להמיר לאנרגיה מכאנית ע"י בעירה של אמוניה במנועי בעירה פנימיים של כלי רכב או אוניות, כך מתאפשרת הנעתם ע״ שימוש באמוניה כדלק.

ספנות

תעשיית הספנות העולמית אימצה את האמוניה כתחליף נטול פחמן לשימוש בדלקים מזהמים: רשות הימאות העולמי (IMO) הציבה יעד מאתגר להפחתת מחצית מפליטות גזי החממה בשינוע ימי עד לשנת 2050. במרוץ אחר יעד זה אמוניה מוגדרת ומשמשת כדלק ירוק לאניות, והערכה היא שאמוניה תהיה הבחירה העיקרית כדלק דל פחמן בענף הספנות. חברת MAN, החברה הגדולה בעולם לייצור פתרונות אנרגיה, לצד חברות נוספות, פיתחו מנועי בעירה של אניות שיעבדו על אמוניה, ובמקום לשרוף דלקי דיזל הם יסייעו להפחתת פליטות גזי החממה. בינואר 2020 פורום ימי גלובלי הוציא מסמך כלכלי המחשב הון הנדרש בתהליך דה-קרבוניזציה בשינוע ימי.

רכבים פרטיים

במחקרים שונים שביצעו ניתוחי היתכנות של שימוש באמוניה כדלק במנועי בעירה פנימית, הגיעו להבנה שכדי להפוך את האמוניה לדלק בר-קיימא יש להוסיף לאמוניה דלקים אחרים. מחקרים הוכיחו כי שילוב של אמוניה עם סולר מאפשר להגיע לביצועים טובים לנסיעות קצרות וארוכות. בין הפיתוחים המעניינים והחדשים נראה רכב פרטי עם מנוע בעירה פנימי אשר פועל על 70% אמוניה ו-30% דלק אשר פותח ע"י המכון לחקר האנרגיה הקוריאני (KIER). הפרויקט נקרא AmVeh והוא עבר בהצלחה ניסוי כביש. החלפת 20% מציי כלי הרכב הקוריאנים הקיימים ברכבים המנועים ע״י אמוניה ודלק תוכל להביא להפחתה משמעותית בפליטת פחמן-דו חמצני (גז חממה) של כ- 10 מיליון טון בשנה.

קירור תעשייתי

דרך נוספת שבה אמוניה מסייעת להפחתת גזי חממה, היא המעבר מנוזלי קירור תעשייתיים המזיקים לאוזון, לקירור באמצעות גז אמוניה. האמוניה משמשת כקרר במקררים תעשייתיים בשל תכונותיה התרמודינמיות העדיפות על גזי קירור קיימים. בשל יתרונותיה משמשת האמוניה כגז קירור תעשייתי בבתי קירור גדולים ובמתקנים תעשייתיים גדולים הדורשים קירור והקפאה (דוגמת מכונות לייצור קרח ועיבוד מזון בהקפאה בהיקפים גדולים). באמוניה נעשה שימוש לצורכי קירור גם בתעשיות שונות בישראל, בדגש  על תעשיית המזון.

אגירת אנרגיה ירוקה ע"י סוללות מבוססות אמוניה

ככל שחולפות השנים, גובר השימוש באנרגיות מתחדשות דוגמת אנרגיה סולארית ואנרגיית הרוח. מדובר באנרגיות ירוקות וידידותיות לסביבה, המפחיתות את השימוש בדלקים מזהמים התורמים להגברת אפקט החממה ולנזקים אקולוגיים נרחבים. לשימוש באנרגיות מתחדשות יש יתרונות ברורים, אך חיסרון אחד מרכזי: קשה לאגור אותן. כתוצאה מכך עודפי אנרגיה המופקים למשל ע"י לוחות סולאריים או טורבינת רוח הולכים לאיבוד. 

הפתרון: אגירת האנרגיה הירוקה בסוללות. במקום שהאנרגיה העודפת תלך לאיבוד, יהיה ניתן לאגור אותה כאמוניה נוזלית לצורך שימוש עתידי. הפיתוח הצפוי של סוללות מבוססות אמוניה לאגירת אנרגיה ירוקה, ישמש כפתרון זול ויעיל במיוחד: לשם המחשה, דחיסות האנרגיה של אמוניה גבוהה פי 9 מסוללת ליתיום. בנוסף, מדובר בפתרון ידידותי לסביבה, שכן הוא נטול פחמן התורם להתחממות כדור הארץ.

ייצור אמוניה ירוקה

בשנים האחרונות הולך ומתפתח תחום האמוניה הירוקה, במסגרתו מיוצרת אמוניה ע"י 100% אנרגיה מתחדשת ונטולת פחמן. תהליך הייצור הירוק מבוסס על שימוש בחנקן ומימן ועל אנרגיות מתחדשות (דוגמת אנרגית השמש, הרוח, המים ועוד), שמונעים פליטת גזי חממה. 

תהליך הייצור הירוק יוביל להפחתת פליטות הפחמן לאורך כל הדרך: משלב ייצור האמוניה – ועד השימוש בה למטרות השונות דוגמת סוללות לאגירת אנרגיה מתחדשת, קירור תעשייתי וכתחליף לדלק בתעשיית הספנות.  

המסקנה ברורה: השימוש הגובר באמוניה ימשיך לסייע לקיום אוכלוסיית העולם הגדלה, ולשמירה על הכדור שמעניק לנו חיים.

 

אולי יעניין אותך גם: